Městská knihovna a infocentrum Smržovka
Naposledy aktualizováno: 14.12.2018 09:39:51

 

 

 

 

 

Městská knihovna a infocentrum - otevřená náruč pro každého

 

Kalendář smržovských akcí

Kalendář akcí v okolí

  

 

 KULTURNÍ AKCE V KNIHOVNĚ

 

Projekt Dílna s Květou 2018

 

15. 1. - Ubrousková technika

Při první Dílně v novém roce jsme si zdobili krabičku pomocí techniky decupage. Místo ubrousku jsme použili speciální papír, který jsme natrhali na malé kousky a jimi pak postupně polepili celou krabičku a víčko. Z Domova Maxov tentokrát s Květou přijel Karel Dvořáček.

  

19. 2. - Dřevěná dekorace

Při únorové Dílně vyráběli její účastníci závěsnou dekoraci. Dřevěný výřez ve tvaru kružnice omotali voskovou šňůrkou, do jejího středu přimotali kruhový výřez s nalepeným zimním motivem a dozdobili korálky. Z Domova Maxov tentokrát přijel Luboš Hoskovec.

  

19. 3. - Drátěná dekorace s korálky

Při třetí Dílně vyráběli její účastníci dekoraci z drátků a korálků. Květa Merklová přivezla šablony ze silnějšího drátku ve tvaru domku a úkolem bylo na slabý drátek navlékat korálky a tím pak jakkoliv proplést či omotat domeček. Z Domova Maxov tentokrát přijel Pavel Tůma.

  

16. 4. - Keramická zvonkohra

V dubnu při Dílně s Květou vyráběli její účastníci keramické zvonkohry. Malé ozdůbky z keramiky – práce klientů z terapeutických dílen Domova Maxov - návštěvníci navazovali na provázky a ty pak zavěšovali na horní středový díl. Tím zakončili výrobu krásných originálních zvonkoher.

  

21. 5. - Zdobení textilu pomocí šablony

V květnu jsme při pravidelné Dílně s Květou zdobili látkové tašky nebo trička. Houbičkou upevněnou v kolíčku jsme na textil nanášeli barvu přes různé šablony. Pro zaschnutí barev jsme pak použili fén. Kdo chtěl, mohl na dozdobení nebo nějaký nápis použít ještě fixy na textil. S Květou Merklovou tentokrát přijel Vojta Waldheger, externí uživatel sociálně-terapeutických dílen Domova Maxov.

  

18. 6. - Dárková krabička

Třetí červnové pondělí jsme v městské knihovně při Dílně s Květou vyráběli pomocí plastových šablon, embosovacího pera a děrovačky papírové krabičky na drobné dárky. Z Domova Maxov tentokrát přijel Jaroslav Stránský.

  

16. 7. - Pletení pedigem

Dílnu, při které se plete z pedigu, mám moc ráda. Každému trčí od rukou proutky tropické liány a v knihovně je tolik lidí, že se nedostanete ani k regálům s detektivkami a ke knížkám od spisovatelů začínajících od A až po D. O prázdninách navíc na Dílnu chodí i chalupáři a dovolenkáři. Třetí červencové pondělí je Květa s Kačkou učily z pedigu uplést dózu na tužky, příbory, na cokoliv. Z Domova Maxov tentokrát přijel expert na pletení Luboš Hoskovec.

  

20. 8. - Zdobení dřevěné dekorace - konev

Při druhé letní Dílně zdobili její účastníci dřevěný výřez ve tvaru konvičky. Pomocí houbiček na něj nanesli akrylovou barvu, její zaschnutí urychlili fénováním a pak konvičku dozdobili kytičkami z papíru či stužkou. Z Domova Maxov tentokrát s Květou přijel Jiří Novák.

  

17. 9. - Výroba malého mýdla

V září Květa s Kačkou provoněly smržovskou knihovnu, když s účastníky pravidelné Dílny s Květou vyráběly malá mejdlíčka. Nejprve na vařiči velké kusy mýdlové hmoty rozehřály a pak je s dětmi vlévaly do silikonových forem různých tvarů a čekaly, až hmota ztuhne. Bohužel se nám nepodařilo z paměťové karty foťáku fotky ze zářijové Dílny dostat, takže pro tentokrát si atmosféru v knihovně musíte jen představit.

  

15. 10. - Výroba malého andílka z korálků

Na říjnovou Dílnu přijel z Domova Maxov s Květou Merklovou Luboš Hoskovec, náš specialista na pedig a na korálky. Tentokrát všem ukázali, jak si dozdobit drátěného anděla - na slabý drátek účastníci Dílny navlékali korálky a jím pak vypletli obrys anděla. Výsledkem byla krásná ozdoba na zavěšení, třeba do okna.

  

19. 11. - Vánoční dekorace - hvězda

Při listopadové Dílně učily Květa Merklová s Kateřinou Hladíkovou všechny zájemce vyrábět hvězdu na zavěšení (třeba) do okna. Na slabý drátek navlékali drobné korálky různých barev a jím pak omotaly silnější drátek ve tvaru hvězdy. K tomu si ještě všichni mohli umotat medovou svíčku. Nejprve fénem nahřáli pruh medové hmoty a pak jej pevně kolem knotu válivým pohybem obtočili.

  

17. 12. - Vánoční dekorace - stromek

 

Projekt Nad knihou i barvami učíme se spolu 2017

 

Čítárnička 2017

9. 1. – Oblíbené komiksy

První čítárnička v roce 2017 byla komiksová. Začala povídáním o oblíbených komiksech a mnohá knižní vydání komiksových příběhů jsme si s dětmi prohlédli - třeba příběhy Asterixe, Garfielda, Čtyřlístku, Rychlých šípů, obrazové zpracování českých pověstí a řeckých bájí nebo knihu Nápady pana Semtamťuka. Pro zajímavost děti mohly nahlédnout i do komiksu pro dospělé, detektivky Agathy Christie, a dozvěděly se o japonském komiksu manga. Děti pak vyvozovaly znaky komiksu, rozlišovaly druhy bublin, všimly si, že text příběhu může být uvnitř bublin nebo pod rámečky, zaujala je barevnost nebo naopak černobílá podoba jednotlivých obrázků neboli panelů. Děti přiřazovaly vybraná citoslovce ke správným situacím a všímaly si, jak veliký význam při četbě příběhu má obrázek a individuální čtení komiksu. Vyzkoušely si doplnit text do bublin a vyjádřit emoci vlastním výrazem. Společně jsme si přečetli několik ukázek - o Garfieldovi na výstavě koček, o Zádrhelovi v lunaparku a Rychlých šípech na sáňkařských závodech. Nakonec jsme prolistovali nejnovější vydání časopisu Čtyřlístek.

  

6. 2. – Mezi kouzelníky

Pro únorovou Čítárničku jsem zvolila téma Mezi kouzelníky. Jak na čáry a kouzla nám ukázaly knížky Václava Zůry Kouzla a hříčky a Kouzlíme pro radost a příručka Pavla Kožíška Naučte se čarovat. Pobavily nás různé optické triky a klamy. Samozřejmě nemohl chybět kouzelník Harry Potter s kamarády, tentokrát v ukázce z druhého dílu - Harry Potter a Tajemná komnata. Povídali jsme si, jak si kouzelníky představujeme, bez čeho se čarodějové neobejdou, že jsou hodní i zlí. Pomocí doplňovačky a otázek k přečtenému textu jsme popisovali Harryho a jeho kouzelnický svět. Děti pak kreslily samy sebe jako kouzelníky, kteří připravují speciální přeměňovací lektvar, vymýšlely vlastní ingredience i v co se po požití lektvaru dotyčný přemění. Na závěr jsme si ještě prohlédli knížky Dívka na koštěti, Malá čarodějnice a Čarodějnice školou povinné.

  

6. 3. – Detektivní záhady

Březnová Čítárnička byla "detektivní" – téma pro březen totiž bylo Detektivní záhady. Začali jsme prohlížením a popisem obalů knih s detektivní tematikou. Děti si samy z nabízených knížek jednu vybraly, zdůvodňovaly proč právě tuhle a popisovaly své představy o tom, jak detektiv vypadá, co dělá, co ke své práci potřebuje a jaké záhady řeší. Aktivita s obrázky vyzkoušela, jak dobře si děti zapamatují detaily, v čemž detektivové vynikají. Četli jsme ukázku z knížky Detektiv Kalle má podezření od Astrid Lindgrenové a postupně zjišťovali, proč zařadil Kalle strýčka Einara na seznam podezřelých osob a jaké indicie jej k tomu vedly. Vymýšleli jsme část příběhu a podle úryvku novinové zprávy dokreslovali, co mohl zloděj ukrást. Děti si také poslechly a řešily jeden případ z knihy Sedm sněhuláků a jiné případy pro začínající detektivy od Svatopluka Hrnčíře.

  

3. 4. – Veselé pohádky

Pro dubnovou Čítárničku jsem vybrala téma Veselé pohádky. Kouzelné předměty a nadpřirozené bytosti nemohly při pohádkovém povídání chybět. Děti hravě jmenovaly pohádky, v nichž se vyobrazené a popisované postavy nebo předměty objevily. Správně uváděly pohádkové dvojice a samy si zkusily podobné hádanky vytvořit. Napsaly také malou abecedu pohádkových postav. Společně jsme četli pohádku od Jaromíra Nohavici Jak se Huňáč a Fuňáč spletli a v příběhu jsme vyhledávali řešení doplňovačky a odpovědi na otázky. Větší pozornost jsme věnovali hlavním postavám a trochu jsme porovnávali tuto pohádku s klasickou pohádkou Dlouhý, Široký a Bystrozraký od K. J. Erbena.

  

15. 5. – Přátelství

Květnová Čítárnička byla o přátelství. Děti vyprávěly i kreslily, co si pod pojmem přátelství představují. Zamýšlely se, koho považují za přítele, proč si přátel tolik váží. Téma přátelství nechybělo ani v ukázkách z knížky Lichožrouti od Pavla Šruta. Děti všechno, co si zapamatovaly z popisu lichožrouta, vpisovaly do tvaru velké ponožky. Skvěle vystihly "kostru" přečtené kapitoly tím, jak stručně odpovídaly na otázky Co? Jak? Proč? Kde? Kdo? Jaký?. Vlastními slovy jsme se snažili vysvětlit význam některých přísloví o přátelství. Závěr Čítárničky pak patřil Svěrákově a Uhlířově písničce Neopouštěj.

  

5. 6. – Dobrodružné cestování

Předprázdninová čítárnička byla cestovatelská, dobrodružná i básničková. Verše Jiřího Žáčka, Ludvíka Středy a Josefa Hanzlíka nás pobavily a provedly nejen po Čechách, ale i po světě. Povídali jsme si o některých ze zmíněných míst a o způsobech cestování. Děti také k básním přiřazovaly vhodné ilustrace. Do cestovatelského kufru jsme si zakreslovali, co bychom si určitě zabalili s sebou na cesty, navzájem si sdělovali proč právě tyto věci. Děti vyluštily i prázdninově laděnou doplňovačku, pátraly po rozdílech mezi obrázky a na závěr čítárničky jsme společně po poskládání tajné zprávy hledali cestu k zakopanému pokladu.

  

11. 9. – O přírodě

Během zářijové čítárničky s tématem O přírodě jsme se ocitli v podzimní přírodě. Povídali jsme si o změnách, kterých si na podzim všímáme, sděloval si vlastní postřehy, dojmy i zážitky, tvořili hádanky. Básničky od Michala Černíka i ukázky z knih Rostlinopis a Slepice a televize Jiřího Dvořáka dětem zábavnou formou objasnily některé přírodní zajímavosti. Porozhlédli jsme se i po knihovně, abychom našli naučnou literaturu o přírodě, např. encyklopedie o zvířatech a atlas hub. Ten jsme využili k vyhledání popisu hadovky smrduté, o níž jsme četli i v knize J. Dvořáka, a mohli jsme tedy různá zpracování porovnat. Poutavé ilustrace děti velmi zaujaly.

  

2. 10. – Záhadní tvorové

Které záhadné tvory známe? Jak bychom je popsali, co nás na nich upoutá a jak se chovají? Jsou hodní nebo zlí, v jaké míře nebezpeční? Kde se objevují? To byly otázky, které nás říjnovou Čítárničkou provázely. Nespokojili jsme se s našimi nápady a odpověďmi a sáhli po knihách, abychom se o nich dozvěděli více. Děti bavily popisy v knize Fantastická zvířata a kde je najít J. R. Rowlingové, díky nimž si vybavovaly scénky z Harryho Pottera. Listovali jsme v ilustrovaném průvodci Anity Ganeriové s názvem Bytosti z bájí a legend a v atlasu bájných tvorů, čarovných bytostí a magických stvůr Julie Bruceové. Uvedené publikace dětem pomohly s doplněním charakteristik vybraných záhadných tvorů ve formě "pětilístku". Nechybělo ani čtení – tentokrát to byla kapitola Jak poznáme čarodějnici z knihy Roalda Dahla a úryvek z Modrého Poťoucha Miloše Kratochvíla, děti hodně zajímaly zejména ilustrace mnoha rozkmotřidel.

  

6. 11. – Příběhy z dávných dob

V listopadu jsme se na Čítárničce zajímali o příběhy z dávných dob, a zahájili ji
tak povídáním si o minulosti. Pak následovala básnička od Michala Černíka
Vzpomínka na pravěké doby aneb Zlatý věk. Po jejím přečtení jsme potrénovali
paměť, hledali jsme nápovědy pro popis pravěku, děti ve dvojicích kreslily
rodinu jeskynního muže. Poslechli jsme si řeckou báji o králi Midasovi a dětem
se povedlo poskládat její "kostru". Vyprávěli jsme si příběh o
babylónské věži a prohlédli si k němu ilustrace z knížky Hany Doskočilové
Diogenés v sudu. Společně jsme četli komiksově zpracovanou pověst O Bruncvíkovi
a pokusili se navrhnout vlastní znaky. Pověsti jsou často vyprávěné při návštěvách
hradů a zámků, proto jsme v závěru luštili osmisměrku. Její tajenka nám prozradila
název zámku, ke kterému se váže pověst popsaná v krátkém příběhu. 

 

11. 12. – Vánoční čas

Prosincová Čítárnička začala kreslením ozdobiček. Na nich mohlo být vše, co nás napadlo, když se řekne „vánoční čas". Při lepení nakreslených ozdob na stromeček jsme si povídali o Vánocích i adventu. Pak jsme si přečetli příběh Dobrý svět ze stejnojmenné knihy Aleny Ježkové, hledali jsme odpovědi na otázky, předvídali pokračování příběhu. Některé pasáže děti zkusily převyprávět vlastními slovy a vánoční zvyky v příběhu jsme doplňovali o ty, které děti znají a dodržují. Taky jsme vyluštili vánoční křížovku, společně ozdobili vánoční stromeček a jako odměnu za celoroční aktivitu děti dostaly dárkové balíčky.

 

Dílna s Květou 2017

16. 1. – Výroba dárkové krabičky (práce s bigshotem)

Sice už bylo po Vánocích, ale krabička na drobné dárky se hodí vždycky. A tak v lednu přivezly Květa Merklová s Alenou Uhlířovou papírové kartony různých barev a vzorů, s nimi big shot (strojek s vyřezávací šablonou) a malé razničky, abychom si mohli pod jejich vedením skládat, lepit, zdobit malé dárkové krabičky. S lektorkami tentokrát přijel Vojta Waldheger, externí uživatel sociálně-terapeutických dílen Domova Maxov.

  

13. 2. – Hrátky s korálky (náramek, prstýnek – navlékání na paměťový drát)

Hrátky s korálky bývají při Dílnách s Květou oblíbené. Podle mě je to i tím, že u navlékání se opravdu relaxuje. Potřebujete jen zvládnout pinzetový úchop a mít představu, jaké barvy a tvary korálků pro svůj náramek chcete. Pak už je jen jeden po druhém navlékáte na paměťový drát, mentálně odpočíváte a klábosíte s ostatními. Výsledkem jsou originální barevné náramky. Z Domova Maxov v únoru přijel s našimi stálými lektorkami Luboš Hoskovec.

  

20. 3. – Výroba filcové ozdoby - sova, ptáček (práce s bigshotem)

V březnu si milovníci Dílny s Květou mohli ve smržovské knihovně pomocí bigshotu vyrobit ozdoby z filcu. Bigshot je strojek, do kterého se zasune speciální forma s ostrými noži, na ni se položí kousek filcu (nebo papíru). Točením kliky pak forma projede strojkem a výsledkem jsou kytičky různých tvarů a velikostí nebo třeba ptáčci, srdíčky... Na březnou Dílnu přijel s Květou Merklovou z Domova Maxov Jiří Novák.

  

24. 4. – Výroba klíčenky (práce s polymerovou hmotou)

Na dubnovou Dílnu s sebou přinesly Květa Merklová a Alena Uhlířová malou troubu. Vyráběly s námi klíčenky z polymerové hmoty ve tvaru tužky, které se na závěr musely nechat na 30 minut zapéct při teplotě 130 ºC. Na začátku jsme si vybrali barvy a jako při práci s modelínou jsme vytvarovali úzké válečky, které jsme do sebe zamotali. Pak už jen stačilo přidělat černou špičku na jeden konec a očko, kterým se protáhl kroužek, na druhý, nechat všechno zapéct a přívěsek na klíče byl hotový. S lektorkami tentokrát z Domova Maxov přijel Jaroslav Stránský.

 

22. 5. – Výroba ozdobné dekorace – květinová koule

Když je jaro, jak má být, je květen plný květů. Letos to se sluníčkem a vyššími teplotami moc nevyšlo, přesto se v květnu alespoň knihovna zaplnila barevnými květy – z papíru. Okvětní lístky různých barev vyražené speciálním strojkem jsme nejdřív správně zohýbali a pak je buď lepidlem, nebo špendlíky připevnili na polystyrenovou kouli. Trochu náročnější na jemnou motoriku, ale všichni účastníci Dílny si s tím pod vedením Květy Merklové a Aleny Uhlířové poradili. Z Domova Maxov tentokrát s lektorkami přijel Pavel Tůma.

 

19. 6. – Výroba zvířátek (práce s pěnovou hmotou)

V červnu jsme při Dílně s Květou pracovali s pěnovou hmotou. Oči a zobáček vyřezávali klienti Domova Maxov, předkreslená těla soviček a motýlků jsme pak vystřihávali při Dílně. Podle instrukcí lektorek jsme je různě slepovali a nakonec dozdobili štětečkem.

  

17. 7. – Pletení z pedigu

Při první prázdninové Dílně jsme pletli dózy z pedigu. Květa Merklová, lektorka Dílny s Květou, nám přinesla polotovar - dna s vodícími proutky, která pro nás připravili klienti Domova Maxov. Společně s Lubošem Hoskovcem, který na Dílnu přijíždí vždy, když pracujeme s pedigem, nám ukázali, jak proplétat proutky a střídat jejich barvy.

  

21. 8. – Výroba papírové dekorace – skládání papírových rozet

Druhá prázdninová Dílna byla věnovaná papíru. Skládáním papírových kytiček jsme vyráběli květinové dekorace buď k zavěšení, nebo jako zápich do květináče.

  

18. 9. – Zdobení textilu přes šablony (látková taška, vlastní triko)

Po zářijové Dílně jste mohli po Smržovce potkávat své známé s nádhernými látkovými taškami. Jsou výsledkem snažení účastníků pravidelné Dílny s Květou. Třetí pondělí v měsíci jsme si mohli pod vedením Květy Merklové a Kateřiny Hladíkové pomocí nádherných razítek nebo přes šablonu houbičkou upevněnou v kolíčku vyzdobit tašku nebo tričko.

  

16. 10. – Zdobení papírových draků

V říjnu jsme při Dílně s Květou zdobili papírové draky. Květa Merklová přinesla dřevěné tyčky, svázané do kříže. Děti měly za úkol přenést na papír pastelkami svoji představu draka, kterého by chtěly vidět vznášet se nad svými hlavami. Papír pak za pomoci Kačky Hladíkové a Markéty Merklové přilepily na dřevěnou kostřičku a na provázek přidělaly dlouhé barevné třásně z krepáku. Markéta svého draka ten den vyzkoušela v Horním Maxově a skutečně jí létal. Snad se stejně dařilo i dětem, které se listopadové Dílny zúčastnily.

  

20. 11. – Výroba vánoční vločky z korálků a drátku

Každý rok s blížícími se Vánocemi zařadí lektorka Dílen Květa Merklová do programu posledních setkání výrobu vánočních dekorací. V listopadu jsme tedy vyráběli hvězdičky ze skleněných korálků. Na osnovu z drátků jsme navlékali korálky různých barev a tvarů, a když už se žádný korálek nevešel, zohýbaly Květa s Markétou malým šikulům drátky do malých oček. Těm větším kleštičky půjčily, aby snažili se sami J.

  

18. 12. – Výroba papírového anděla

Domov Maxov pravidelně poskytuje svoje výrobky smržovské knihovně na výzdobu jedné z výloh. V zimě 2016 kolemjdoucí nejvíc zaujali papíroví andělé, a tak se lektorka Dílen Květa Merklová rozhodla, že do programu poslední Dílny v následujícím roce takové anděly zařadí. Knihovna byla v prosinci opět plná. Papír, který byl nádherný už tím, že na něm byl notový záznam, jsme skládali jako harmoniku, a tím vzniklo tělo. To jsme i s křídly proděravěli a spolu s hlavou svázali provázkem k sobě. Tavnou pistolí jsme pak na hlavičku (dřevěnou kuličku) připevnili stříbrné nebo zlaté kudrnaté vlásky a anděl byl hotový. Byl o ně takový zájem, že ani nestačily hlavičky.

 

 

 
Proces zabral 0.0087 sekund času a 0.79MB paměti.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'gd' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: