Otevřít menu

Na úvodní stranu Městská knihovna a infocentrum Smržovka

facebook.com velkyctvrtek.cz nejlepsiknihydetem.cz sknizkoudozivota.cz ctenipomaha.cz rostik.cz
Návštěv :
Celkem : 38156
Týden : 55
Dnes : 0

Dílny s Květou 2021:

18. 1. – Hrátky s korálky – výroba přívěšku na klíče nebo kabelku 
15. 2.  – Zajíc z filcu 
15. 3. – Zdobení papírové kraslice 
19. 4. – Dekorace z papíru 
17. 5. – Výroba mýdla 
21. 6. – Náramek z korálků 
19. 7. – Kytka z pedigu 
16. 8. – Výroba dárkového závěsného bločku 
20. 9. – Přívěšek z Fima 
18. 10. – Výroba dárkové vánoční krabičky 
15. 11. – Vánoční ozdoba – vločka 
20. 12. – Výroba svíčky z voskového plátu 

 

Dílna s Květou 2020

Jedenáctý ročník projektu Dílna s Květou, kterou vede sociální pracovnice Domova Maxov Květa Merklová s Anežkou Rajtarovou. Dílny ve spolupráci s Domovem Maxov v Horním Maxově finančně podporuje město Smržovka.

20. 1. – Krabička z papíru ve tvaru konvičky

Při lednové Dílně s Květou jsme vyráběli další dárkovou krabičku z papíru, tentokrát ve tvaru konvičky. Nejdřív jsme si vybrali papír, na který jsme obkreslili plastovou šablonu a obrys vystřihli. Přes otvory v šabloně jsme embosovacím perem vyryli čáry, podle kterých se papír naohýbal, a skalpelem vyřízli otvory, kterými jsme cípy papíru protáhli tak, aby se krabička uzavřela.

17. 2. – Dřevěná dekorace – zajíc

V únoru vyráběla Květa Merklová s účastníky pravidelné Dílny malého zajíce. Dřevěný výřez ve tvaru vajíčka obkreslili na vybraný barevný papír, vystřihli a výřez jím z obou stran polepili. Na něj pak opět lepidlem přilepili ouška. Na zadní stranu přilepili tavnou pistolí malý bílý plyšový pompón jako ocásek. Na čumáček vykrojili děrovačkou z pěnové hmoty dvě malá srdíčka, mezi která vložili nastříhaný vázací drátek jako vousky a tavnou pistolí srdíčka slepili k sobě. Čumáček pak opět tavnou pistolí přilepili na přední stranu výřezu a fixou domalovali pusu a oči. Takto hotovou hlavu zajíce pak upevnili do oválného stojánku z dřevěného výřezu. Při únorové Dílně Květě pomáhal Vojtěch Waldheger a kolegyně Radka Broučilová.

16. 3. – Dekorace z filcu – zajíc – zrušeno

20. 4. – Dřevěný strom – zrušeno

18. 5. – Dárkové krabičky – práce na big shotu – zrušeno

15. 6. – Dřevěný strom

V červnu jsme se sešli po třech měsících, kdy se Dílna s Květou nemohla konat kvůli koranovirové krizi. Květa tentokrát přivezla dřevěné výřezy ve tvaru stromu. Nejprve si účastníci dílny omotali květináč provázkem, který následně ozdobili různými stužkami. Kmen za pomoci houbičky natřeli hnědou barvou. Následně pak využili různě barevných papírů, ze kterých si raznicí vytvořili květy a těmi polepili korunu. Na barevnou korunu pak tavnou pistolí připevnili květy s 3D efektem. Květináč či korunu si mohli dále dozdobit perličkami, korálky či stužkami.

20. 7. – Zdobení papírového bločkudilna_s_kvetou_cervenec.jpg

Při první prázdninové dílně si její účastníci vyráběli závěsný bloček na různé poznámky či jako pomocníka na nákupní seznam.
Prvním a důležitým okamžikem bylo vybrat si ubrousek s barevným motivem, a těch měla Květa připravených spoustu – květinové, se zvířátky, s dětskými motivy,… Poté jsme si vybraný motiv vystříhali a ozdobně „otrhali“, z ubrousku jsme sejmuli pouze jeho vrchní vrstvu, kterou jsme speciálním lepidlem přilepili na dřevěnou destičku, a tak vznikl krásný podklad pod bloček. Pro rychlejší uschnutí lepidla jsme použili fén. Dírkami v destičce jsme provlékli provázek na zavěšení a skřipcem jsme připevnili bloček. Někteří návštěvníci byli vynalézaví a ozdobili si obě strany destičky, každou však jiným motivem, a mohou tak destičku pod bločkem měnit podle své nálady.

 

17. 8. – Hrátky s pedigemdilna_s_kvetou_srpen_4.jpg

Lektorka Dílen Květa Merklová většinou věnuje jednu prázdninovou dílnu pletení z pedigu, letos to byla ta srpnová. Z klientů Domova Maxov je na pletení specialista Luboš Hoskovec, ten ale tentokrát kvůli opatřením souvisejícím s koronavirem nemohl přijet.

Účastníci Dílny dostali kruhové keramické dno, na jehož obvodu byly dírky a v nich jako osnova protažené proutky pedigu. Mezi nimi se pak ostatní proutky proplétaly až do takové výše, jak velký měl být finální košíček. Kdo chtěl mít klec, svázal proutky osnovy u jejich konce. Těm, kdo chtěli košíček, pomohla s ukončením Květa.

 

21. 9. – Zdobení dárkové krabičky ubrouskovou technikoudilna_s_kvetou_zari_3.jpg

Při zářijové Dílně s Květou se zdobily papírové krabičky z kartonu, které klienti Domova Maxov dopředu poskládali. Květa Merklová s Alenou Uhlířovou přivezly speciální papír (decoupage), který se natrhal na kousky a lepidlem na ubrouskovou techniku nalepil na krabičku. Aby lepidlo rychleji zaschlo, použili účastníci dílny fén. Kdo chtěl, mohl si na krabičku nalepit ozdoby z papírových výřezů. Vybírat mohli ze tří motivů – motýl, skřítek nebo víla. Z Domova Maxov tentokrát přijeli Pavel Tůma a František Smetana. 

 

12. 10. – Vánoční anděl – zrušeno

16. 11. – Vánoční anděl – zrušeno

14. 12. – Vánoční anděl – práce na big shotu

Po několikaměsíční přestávce se v knihovně mohla konat další Dílna s Květou, a příchozí si tak konečně mohli vyrobit anděla, kterého jsme slibovali už v říjnu. Aby byly andělé vyrobení co nejrychleji a v knihovně se nekumulovalo větší množství lidí, než je povolené, připravili klienti Domova Maxov už dopředu ve svých dílnách potřebné komponenty. Pomocí big shotu vykrájeli tělo anděla, křídla, hvězdičku a srdce. V knihovně pak už stačilo jen přilepit lepidlem nebo tavnou pistolí křídla na záda anděla, na tělo srdce a na hlavu zepředu hvězdičku a zezadu šňůrku na zavěšení.                                                                           

 

 

kalendar_akci.jpg

kalendar_akci_v_okoli.jpg