Městská knihovna a infocentrum Smržovka
Naposledy aktualizováno: 26.02.2019 08:10:30

 

 

 

 

 

Městská knihovna a infocentrum - otevřená náruč pro každého

 

Kalendář smržovských akcí

Kalendář akcí v okolí

   KULTURNÍ AKCE V KNIHOVNĚ

Projekt Dílna s Květou 2019

21. 1. - Dárková krabička z papíru

Při první Dílně v novém roce vyráběli její účastníci dárkovou krabičku z papíru ve tvaru kabelky. Nejprve tužkou podle šablony obkreslili na vybraný tvrdý papír její tvar a embosovacím perem vytlačili hrany, podle kterých se papír bude ohýbat. Podle obrysu nakresleného tužkou pak kabelku vystřihli, papír naohýbali a složili. Nakonec kabelku dozdobili papírovými kytičkami a zavázali mašličkou.

18. 2. - Zajíc z pěnové gumy

18. 3. - Ubrousková technika - srdce

15. 4. - Pedigová kytka

20. 5. - Dřevěná dekorace - domek a ptáček

17. 6. - Zdobení textilu - taška

15. 7. - Pletení pedigem

19. 8. - Malý lapač snů

16. 9. - 3D ryba z papír

21. 10. - Anděl z filcu

18. 11. - Vánoční sob ze svačinocého  papírového sáčku

16. 12. - Vánoční strom - kužel + krepový papír

Projekt Dílna s Květou 2018

 

15. 1. - Ubrousková technika

Při první Dílně v novém roce jsme si zdobili krabičku pomocí techniky decupage. Místo ubrousku jsme použili speciální papír, který jsme natrhali na malé kousky a jimi pak postupně polepili celou krabičku a víčko. Z Domova Maxov tentokrát s Květou přijel Karel Dvořáček.

  

19. 2. - Dřevěná dekorace

Při únorové Dílně vyráběli její účastníci závěsnou dekoraci. Dřevěný výřez ve tvaru kružnice omotali voskovou šňůrkou, do jejího středu přimotali kruhový výřez s nalepeným zimním motivem a dozdobili korálky. Z Domova Maxov tentokrát přijel Luboš Hoskovec.

  

19. 3. - Drátěná dekorace s korálky

Při třetí Dílně vyráběli její účastníci dekoraci z drátků a korálků. Květa Merklová přivezla šablony ze silnějšího drátku ve tvaru domku a úkolem bylo na slabý drátek navlékat korálky a tím pak jakkoliv proplést či omotat domeček. Z Domova Maxov tentokrát přijel Pavel Tůma.

  

16. 4. - Keramická zvonkohra

V dubnu při Dílně s Květou vyráběli její účastníci keramické zvonkohry. Malé ozdůbky z keramiky – práce klientů z terapeutických dílen Domova Maxov - návštěvníci navazovali na provázky a ty pak zavěšovali na horní středový díl. Tím zakončili výrobu krásných originálních zvonkoher.

  

21. 5. - Zdobení textilu pomocí šablony

V květnu jsme při pravidelné Dílně s Květou zdobili látkové tašky nebo trička. Houbičkou upevněnou v kolíčku jsme na textil nanášeli barvu přes různé šablony. Pro zaschnutí barev jsme pak použili fén. Kdo chtěl, mohl na dozdobení nebo nějaký nápis použít ještě fixy na textil. S Květou Merklovou tentokrát přijel Vojta Waldheger, externí uživatel sociálně-terapeutických dílen Domova Maxov.

  

18. 6. - Dárková krabička

Třetí červnové pondělí jsme v městské knihovně při Dílně s Květou vyráběli pomocí plastových šablon, embosovacího pera a děrovačky papírové krabičky na drobné dárky. Z Domova Maxov tentokrát přijel Jaroslav Stránský.

  

16. 7. - Pletení pedigem

Dílnu, při které se plete z pedigu, mám moc ráda. Každému trčí od rukou proutky tropické liány a v knihovně je tolik lidí, že se nedostanete ani k regálům s detektivkami a ke knížkám od spisovatelů začínajících od A až po D. O prázdninách navíc na Dílnu chodí i chalupáři a dovolenkáři. Třetí červencové pondělí je Květa s Kačkou učily z pedigu uplést dózu na tužky, příbory, na cokoliv. Z Domova Maxov tentokrát přijel expert na pletení Luboš Hoskovec.

  

20. 8. - Zdobení dřevěné dekorace - konev

Při druhé letní Dílně zdobili její účastníci dřevěný výřez ve tvaru konvičky. Pomocí houbiček na něj nanesli akrylovou barvu, její zaschnutí urychlili fénováním a pak konvičku dozdobili kytičkami z papíru či stužkou. Z Domova Maxov tentokrát s Květou přijel Jiří Novák.

  

17. 9. - Výroba malého mýdla

V září Květa s Kačkou provoněly smržovskou knihovnu, když s účastníky pravidelné Dílny s Květou vyráběly malá mejdlíčka. Nejprve na vařiči velké kusy mýdlové hmoty rozehřály a pak je s dětmi vlévaly do silikonových forem různých tvarů a čekaly, až hmota ztuhne. Bohužel se nám nepodařilo z paměťové karty foťáku fotky ze zářijové Dílny dostat, takže pro tentokrát si atmosféru v knihovně musíte jen představit.

  

15. 10. - Výroba malého andílka z korálků

Na říjnovou Dílnu přijel z Domova Maxov s Květou Merklovou Luboš Hoskovec, náš specialista na pedig a na korálky. Tentokrát všem ukázali, jak si dozdobit drátěného anděla - na slabý drátek účastníci Dílny navlékali korálky a jím pak vypletli obrys anděla. Výsledkem byla krásná ozdoba na zavěšení, třeba do okna.

  

19. 11. - Vánoční dekorace - hvězda

Při listopadové Dílně učily Květa Merklová s Kateřinou Hladíkovou všechny zájemce vyrábět hvězdu na zavěšení (třeba) do okna. Na slabý drátek navlékali drobné korálky různých barev a jím pak omotaly silnější drátek ve tvaru hvězdy. K tomu si ještě všichni mohli umotat medovou svíčku. Nejprve fénem nahřáli pruh medové hmoty a pak jej pevně kolem knotu válivým pohybem obtočili.

  

17. 12. - Vánoční dekorace - stromek

Při poslední Dílně v roce, s blížícími se Vánocemi, vyráběli její účastníci dekoraci ve tvaru stromečku. Malý plátěný pytlík naplnili pískem a zavázali ho, pak z papíru s vánočním motivem složili harmoniku, do které udělali uprostřed děrovacími kleštěmi otvor. Jím protáhli špejli, kterou tavnou pistolí k papíru připevnili. Nakonec stromeček dozdobili dřevěnými ozdůbkami.

 

 

 

 

 

 

 
Proces zabral 0.0039 sekund času a 0.74MB paměti.